A kaposvári húskombinát 25 évvel ezelőtt került a Pedranzini család többségi tulajdonába. Az elmúlt negyedszázad alatt a vállalat hazánk egyik jelentős húspiaci szereplőjévé vált, s ma már az a célja, hogy néhány éven belül hasonló pozíciót vívjon ki Európában is.

Töltsd le az Agroinform mobilapplikációt Androidra vagy iOS-re, hogy útközben is elérd a friss híreket, az időjárást és az apróhirdetéseket.

Az OTP Agrár cikkében – mely az elismerés apropójából készült – Giacomo Pedranzini azt mondta: az ígéret földjét látta meg Magyarországban, ezért döntött 1994-ben egy alpesi gazdálkodó család sarjaként az itteni befektetés mellett. Családja a földművesség és az állattenyésztés mellett hús- és tejfeldolgozással foglalkozik Olaszországban. Pedranzini felidézte: amikor megvették a Kaposvári Húskombinátot, az egy felszámolás alatt álló, ezer embernek munkát adó cég volt. A Kometa azóta számos technológiai fejlesztést hajtott végre, emellett ma már több mint ezer embert foglalkoztat. Arra is büszke, hogy 25 évvel ezelőtt még 10-15 olyan magyarországi húsipari cég létezett, amelyik a vágástól a szalámi szeleteléséig a teljes termelési folyamatot uralja, de mára csak a Kometa tudta megőrizni ezt a modellt.

Kometa

Giacomo Pedranzini – fotó: Kometa

A vállalkozás alapvető értékeiként a becsületességet, a szorgalmat és a kitartást említette. A legnagyobb kihívást a cég számára a 2007-2012-es időszak jelentette, amikor a gazdasági világválság miatt több magyar húsipari cég tönkrement. A Kometa képes volt ötvözni a magyar és az olasz hagyományokat, felhasználva ehhez a kiváló magyar alapanyagot, így is segítve az agráriumot.

Hogy mennyire hazájának érzi Magyarországot, azt jól érzékelteti a következő mondata: „Mi olaszok, túl optimisták vagyunk, és mi magyarok, reálisabban gondolkodunk, de túl pesszimisták vagyunk. Jó lenne vegyíteni ezeket a tulajdonságokat, és reálisabban, de mindig optimista módon dolgozni és menni tovább" – tette hozzá.

A Kometa a magyar húsiparban betöltött jelentős piaci szerepét kiterjesztené a kontinensre is: céljuk az, hogy öt-hét éven belül az európai piacon is hasonló pozíciót érjenek el.

A számok szerint a Kometa intenzív növekedési pályán van: idén 90-95 milliárd forint árbevételre számít, tavaly 75 milliárd, 2022-ben pedig 56 milliárd forint forgalmat mutattak ki. Heti 12 ezer sertést vágnak és ha az éppen érlelt szalámikat egymás mögé helyeznék, az Kaposvártól Budapestig érne.

Töltsd le az Agroinform mobilapplikációt Androidra vagy iOS-re, hogy útközben is elérd a friss híreket, az időjárást és az apróhirdetéseket.

A vállalatnál úgy látják, hogy célszerű egyre inkább az integráció felé fordulniuk, hiszen az alapanyag-biztonság mellett a volatilitás csökkentése is mind fontosabbá válik. Stratégiájukhoz tartozik, hogy sertésfarmok építésével, fejlesztésével növelik az üzleti érdekeltségüket, melyek megvalósításában az OTP Agrár segíti a vállalkozást.