Mesterséges intelligencián alapuló eljárás teszi lehetővé a tejben lévő baktériumok kimutatását két óra alatt, valamint a hús frissességének vizsgálatát anélkül, hogy mintát kellene belőle venni - számolt be a Feedstuffs.
A tej- és hústermékek biztonságos fogyasztása érdekében a termelők régóta alkalmaznak különböző tesztelési módszereket a bakteriális szennyeződések kimutatására. Azonban ezek a hagyományos eljárások időigényesek, költségesek és szakképzett laboratóriumi személyzetet igényelnek.
A Connecticuti Egyetem kutatói, Yangchao Luo és Zhenlei Xiao vezetésével, olyan új technológiát fejlesztettek ki, amely mesterséges intelligencián és nanotechnológián alapul, és jelentősen gyorsabb és hatékonyabb a korábbi módszereknél.
Gépi tanulással gyorsabb és pontosabb tejvizsgálat
A kutatócsoport egy 96 lyukú lemezt és egy 12 érzékelÅ‘s rendszert alkalmaz, amely képes azonosÃtani a különbözÅ‘ baktériumokat azok molekuláris szerkezete alapján. A szenzorok által generált egyedi mintázatokat egy gépi tanulási algoritmus elemzi, és Ãgy pontosan meghatározza, hogy milyen romlást okozó baktériumok találhatók az adott tejmintában.
Ez az új módszer mindössze két órát vesz igénybe, és több mint 98%-os pontossággal képes azonosÃtani nyolc különbözÅ‘ kórokozót, köztük a Listeriát, az E. Colit és a Salmonellát. Luo szerint a céljuk az, hogy minél több baktérium egyidejű kimutatására alkalmas rendszert hozzanak létre, amely segÃt visszakövetni a szennyezés eredeti forrását.
A technológia nagy elÅ‘nye, hogy jelentÅ‘sen leegyszerűsÃti az élelmiszer-biztonsági ellenÅ‘rzéseket. A hagyományos laboratóriumi vizsgálatokkal szemben, amelyek akár napokig is eltarthatnak, ez a módszer gyors, és nem igényel speciális laboratóriumi képzést. A kutatók azt is remélik, hogy a jövÅ‘ben a fogyasztók számára elérhetÅ‘vé válik egy okostelefonos alkalmazás, amely segÃtségével otthoni környezetben is elvégezhetÅ‘ lesz a tej szennyezettségének vizsgálata.
Mennyire friss a hús? Ellenőrzés mintavétel nélkül!
A kutatócsoport egy másik fejlesztésen is dolgozik, amely lehetővé teszi a húsok frissességének ellenőrzését anélkül, hogy abból mintát kellene venni. Ehhez egy olyan érzékelőrendszert alkalmaznak, amely a húsban található baktériumok által kibocsátott illékony szerves vegyületeket (VOC-k) észleli.
A módszer nagy elÅ‘nye, hogy a VOC-k a levegÅ‘ben találhatók, Ãgy az érzékelÅ‘knek nem kell közvetlenül érintkezniük a hússal vagy a baktériumokkal. Ennek köszönhetÅ‘en a technológiát akár az élelmiszerek csomagolásába is be lehetne épÃteni, Ãgy a vásárlók egyszerű szÃnváltozás alapján megállapÃthatnák, hogy a termék friss-e, vagy már romlásnak indult.
A kutatók szerint ez a megoldás forradalmasÃthatja az élelmiszer-biztonsági ellenÅ‘rzéseket, hiszen gyorsabb és egyszerűbb, mint a hagyományos laboratóriumi vizsgálatok. A VOC-k alapján nemcsak a romlás mértéke, hanem a baktériumok tÃpusa is azonosÃtható, ami segÃthet a szennyezés forrásának felderÃtésében.
Új korszak az élelmiszer-biztonságban
A Connecticuti Egyetem kutatásai jelentÅ‘s elÅ‘relépést jelentenek a tej- és húsipar számára. Az új technológiák segÃtségével a termelÅ‘k és az élelmiszeripari vállalatok gyorsabban, költséghatékonyabban és nagyobb pontossággal tudják ellenÅ‘rizni termékeik biztonságát.
Ha a fejlesztések sikeresen piaci forgalomba kerülnek, az nemcsak az ipari ellenőrzéseket teheti hatékonyabbá, hanem a fogyasztók számára is lehetőséget nyújthat arra, hogy otthon is ellenőrizzék az élelmiszerek frissességét és biztonságát.
Indexkép: Pixabay